Telefon
WhatsApp

Soğuk Depolama Kuralları

Soğuk hava depoları olarak adlandırdığımız sistemin kurulum ve kullanım aşamasında dikkate alınması gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bunlara soğuk depolama kuralları olarak nitelendirmemiz mümkün. Bu yazımızda soğuk depolama kurallarına göz atacağız. Bu soğuk depolama kurallarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkün:

-Soğuk hava depo kurulumu tesis içine gerçekleştirilmeden önce, uzun süreli saklanması gereken ürünün türü belirlenmelidir. Belirlenen ürün türünün kaç adet olacağı ve depoya giriş çıkış yoğunluğunun ne olacağı önceden bilinmeli ve bu bilgiler doğrultusunda hesaplar yapılarak proje hazırlanmalıdır.
- Soğuk depo kullanılır iken, soğuk hava kapılarının da kullanılması gerekmektedir. Soğuk hava kapılarının kullanımı ile de soğuk depo içerisindeki ve dışardan gelecek olan hava kaçağı en az miktara indirilmesi gerekmektedir.
- Soğuk hava depolarında, soğutma işlemi gerçekleştrilidiği gibi nem kontrolü de sağlanmaktadır. Bu nem kontrolü ile birlikte, ürünün ağırlık kaybetmesini, kararmasını, buruşmasını ya da bozulmasını engellemek mümkün hale gelmektedir. Fakat ürünün uzun süreli muhafaza edilebilmesi için, ürünün türüne göre nem oranı ayarlanmalıdır.
- Soğuk hava depoları içerisinde soğuk oda rafları kullanılmaktadır. Bu soğuk oda rafları sayesinde, ürünlerin iklim değerlerinde değişiklik göstermesinin önüne geçilmesi sağlanmaktadır.
- Soğuk hava deposu içerisinde, adı üstünde soğuk hava bulunur. Bu soğuk havanın deponun bütün kısımlarına eşit bir miktarda ulaşması gerekmektedir. Soğuk havanın, soğuk hava deposu içerisine eşit bir şekilde yayılabilmesi için endüstriyel soğutma cihazları kullanılmalıdır.
- Soğuk hava deposu içerisinde ürün dizilimi gerçekleştirilir. Fakat bu ürün dizilimi, hava akışını engellemeyecek bir biçimde yapılması gerekmektedir.

Soğutma Neden Yapılmalı
Soğutma neden yapılmalı sorusuna verebileceğimiz en net cevap; ortamı veya soğutulması gereken ürünleri serin ve soğuk bir biçimde muhafaza etmektir. Soğutma sistemleri olarak adlandırdığımız cihazlar pek çok tesis makineler üzerinde kullanılmaktadır. Fakat kullanılırken atlanmaması gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz; soğutma sistemleri kullanım esnasında enerji tasarrufu sağlıyor olmalı ve kontrollerin düzenli bir biçimde yapılıyor olması gerekmektedir. Bunların yanı sıra kullanım önerileri de göz ardı edilmemelidir.

Soğutma sistemleri ile alakalı merak ettiklerinizi ve kurumunuz için en doğru soğutma sisteminin ne olduğunu, 0332 350 9944 numaramız üzerinden müşteri temsilcilerimize doğrudan ulaşarak öğrenebilirsiniz.