Telefon
WhatsApp

Soğuk Hava Depolarının Özellikleri

Soğuk hava depoları, ortam içerisinde bulunan hava derecesinin kontrol altında tutulduğu ve, ortam dışına hava aktarımı olmakaycak bir biçimde ısı izolesinin sağlandığı odalar olarak tanımlanmaktadır. Soğuk hava depolarının özellikleri arasında, uzun ömürlü saklanması gereken ürünlerin, sıcaklık ve nem derecesini olması gereken düzeyde tutmasını sağlamak bulunmaktadır. Ürünlere göre, olması gereken ısı ve nem derecesi farklık göstermektedir. Örneğin tükettiğimiz sebze ve meyveler içerisinde %80 oranında su barındırmaktadır. Soğutumu gerçekleştirilirken meyve ve sebzelerin su kaybına uğraması, ürünlerin yapılarının bozulmasına yol açmaktadır. Bu noktada da ürünlerin nem değerlerinin iyi hesap edilmiş olması ve soğuk oda depolarına ona göre bir ısı ve nem derecesi uygulanmalıdır.

Soğuk Hava Depolarının Dereceleri
Soğuk hava deposu içerisinde bulunan ve uzun süreli muhafaza edilmesi gereken ürünlerin yapılarına göre, soğuk hava depolarının dereceleri farklılık göstermektedir. Bu soğutma işlemleri genel olarak 15 derece ile -40 derece arasında değişiklik gösterir. Değişen bu sıcaklık aralıklarına göre de soğuk hava depo çeşitleri değişmektedir. Örneğin;
Serin depolama içerisinde 8-15° arasında,
Soğuk depolama içerisinde 2-8° arasında,
Buzdolapı depolama içerisinde -4-2° arasında
Donuk depolama içerisinde 0-25° arasında,
Şoklama içerisinde 25-40° arasında derece aralıkları değişim göstermektedir.

Yiyecek ürünler ve endüstriyel alanda üretilen ürünler, muhafaza edilmesi gereken uygun şartlar sağlanmadığı taktirde zaman içerisinde yapısal değişime uğrayabilirler. Ürünlerin ve gıdaların ilk günkü tazeliğinin korunabilmesi için soğuk hava depolarına yoğun ihtiyaç duyulmaktadır. Soğuk hava depoları, ısı yalıtımlı ve iklimlendirme özelliklerine sahip ortamlardan oluşmaktadır. Bu koşullar sağlandığı taktirde, ürünlerin tüketiciler ve müşterilerinize taze bir biçimde ulaşılmasına imkan tanır. Soğuk hava depo veya soğuk hava odalarında pek çok ürün saklanabilmektedir. Bulundukları ortamın nem ve sıcaklığından etkilenen ürünler için kullanılır. Bu ürünlerin uzun süreli muhafaza edilmesi endsütriyel soğutma sistemleri ve nemlendirme sistemleri ile gerçekleştirilir.