Telefon
WhatsApp

Soğuk Oda Kapısı Modelleri

Soğuk odalar ya da soğuk hava depoları olarak adlandırılan ortamlar, içerisinde soğutma sistemlerini barındırır. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi uzun zaman içinde muhafaza edilmesi gereken ürünleri ya da malzemeleri, soğuk hava depoları ya da soğuk odalar içerisinde depolayabilmemiz mümkün hale gelmiştir. Ancak ortam içerisinin istenilen düzeyde soğutulabilmesi ve yine istenilen düzeyde nem değereninin ayarlanabilmesi kadar, belirlenen bu nem değeri ve sıcaklık derecesinin de stabilitesini koruyor olması gerekmektedir. İşte tam da bu noktada soğuk oda kapıları devreye girmektedir. Bir ortamın ısı değerenin korunabilmesi, maliyetinin düşürülmesi açısından çok önemlidir. Isı yalıtımının sağlandığı soğuk odalar veya soğuk hava depolarında, sürekli ve tekrarla soğutma işlemine gerek duyulmadığından enerji tasarrufunu da sağlamış olacaktır. Bu bağlamda da maliyetlerin düşürmelisinde önemli bir rol oynamaktadır. Soğuk oda kapısı modelleri kullanılan mekana göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Soğuk oda kapısı modelleri arasında tercih yapılır iken, soğuk oda kapısının kullanılacak olan ortamın doğru bir analizinin yapılması gerekmektedir. Üç farklı soğuk oda kapısı modeli bulunmaktadır. Gelin hep beraber bir göz atalım.

1) Sürgülü Soğuk Oda Kapıları
Sürgülü soğuk oda kapıları genel anlamda yüz ölçümü büyük ortamlarda tercih edilmektedir. Bu bağlamda da büyük ebatlarda tasarımları gerçekleştirilebilmektedir. Genel ölçüsü olan sürgülü oda kapıları da bulunmaktadır. PVC kasa olarak ya da alüminyum kasa olarak da tasarımı gerçekleştirilen sürgülü soğuk oda kapıları yalıtımını başarılı bir şekilde gerçekleştirir.

2) Menteşeli Soğuk Oda Kapıları
Normal kapı görünümüne benzerliği ile bilinen menteşeli soğuk oda kapılarının ise tek ya da çift kanatlı olmak üzere farklı modelleri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra monoray geçişli menteşeli soğuk oda kapıları da mevcuttur. Menteşeli soğuk oda kapılarına, kullanıcıların arzusuna göre ek eklentiler de donatılabilir. Örneğin gözetleme camı ya da otomatik kapı kapanma özelliği gibi.

3) Yarı İzolasyonlu Soğuk Oda Kapıları
Arzulanan renkte tasarlanabilen yarı izolasyonlu soğuk oda kapıları ise, tek ya da çift kanatlı olmak üzere farklı model üzerinden tasarımı gerçekleştirilebilir.