Telefon
WhatsApp

Soğutma Kulesi Ne İşe Yarar

Soğutma kulesi ne işe yarar sorusuna cevap verilebilecek birçok kaynak bulunmakta. Sizler için en kısa ve en anlaşılır şekilde konuyu ele alacağız. Bizler bu yazımızda soğutma kulesi ne işe yarar, su soğutma kulesi ve su soğutma kulesinin çalışma prensibinden bahsedeceğiz. Soğutma kulesinin genel kullanım amaçları arasında; ortam ısısını yükseltme, ortamı istenilen düzeyde havalandırma ve iklimlendirme isteği bulunmaktadır. Bu çerçevede ele alındığı zaman soğutma kuleleri, genel olarak endüstriyel hedefler doğrultusunda kullanımı gerçekleştirilien bir soğutma cihazı olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerek büyük binalarda gerekse fabrikalarda kullanılan soğutma kulesi, hastane ve okul binaları gibi kurumlarda da kurulumu gerçekleştirilerek kullanılmaya başlanabilir.

Su Soğutma Kulesi
Chiller soğutma cihazlarının belirli bir soğutma kapasitesi bulunmaktadır. Bazı büyük fabrikaların soğutma cihazı ihtiyacını chiller tek başına karşılayamamakta. Çünkü dediğimiz gibi belirli bir soğutma kabiliyeti bulunmaktadır. İşte tam da bu noktada, chillerin soğutma kabiliyetinin yetemediği durumlarda su soğutma kulesinin yaygın bir şekilde kullanıldığını görmekteyiz. Çünkü chiller soğutma sistemlerinde belli bir derecenin üzerine ulaşılması durumunda, kondenserin patlaması gibi olumsuz sonuçlar oluşabilmektedir. Su soğutma kulesi bu noktada devreye girerek, fabrikanızın istenilen düzeyde soğutulabilmesine olanak tanımaktadır.

Su Soğutma Kulesi Çalışma Prensibi
Su soğutma kulesi çalışma prensibi, soğutma kulesi içerisinde bulunan sıvının buharlaşma işlemi uygulanarak geriye kalan sıvının soğutulmasına dayanarak ilerlemektedir. Tamamen suyun buharlaşması üzerinde inşaa edilen bu soğutma cihazı, geriye su artıklarını bırakabilmektedir. Bu işlemin sürekli bir hal alması durumunda ise, artık suların dolgu dediğimiz kısımda tutulu kalması oldukça olağan bir durumdur. Fakat bu sistem içerisinde oluşulması hedeflenmeyen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Geriye kalan suyun oluşturduğu tortulları temizlemek adına, sistem içerisinde bulunan kireci temizlemek için belli başlı cihazlar bulunmaktadır. Bu sayede su soğutma kulesi içerisinde oluşabilecek kireçleri günlük periyotlarla takip edebilirsiniz.

Soğutma kuleleri ya da su soğutma cihazları hakkında daha fazla bilgi almak için, 0332 350 9944 telefonundan bizlere hızlı bir şekilde ulaşarak birçok soğutma cihazları hakkında hızlı bir şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz.