Telefon
WhatsApp

Chiller Sistemleri

Isıyı bir kaynaktan alarak başka bir kaynağa transfer eden, enjeksiyon soğutma sistemi olarak adlandırılan sistemlere verilen addır. Kompresör, kondanser, evaporatör ve genleşme vanasından oluşan chiller soğutma sistemleri, kompresörde sıkıştırılan ve ısınan gazın kondanserde soğutulması ile çalışmaktadır. Daha sonra genleşme vanasından geçen gazın basıncı dolayısı ile sıcaklığı düşer ve sıvılaşır. Evaporatörden geçerken soğutulmak istenen sıvının üzerinden ısıyı alır alçak basınçta gaz olarak kompresöre gelir, yeniden sıkıştırılır. Çalışma sistemi bu şekilde devam etmektedir.

Chiller sistemi;

Su soğutmalı chiller ve Hava soğutmalı chiller olarak 2’ye ayrılmaktadır.

Hava Soğutmalı Chiller

Hava soğutmalı chiller ile su soğutmalı chiller arasındaki en büyük fark oluşan ısının nereye aktarıldığı ile ilgilidir, hava soğutmalı sistemlerde kompresörde sıkıştırılan yüksek sıcaklıktaki gaz kondensere gönderilir, üzerinde fanlar olan kondenser bataryaları yardımıyla ısı transferini gerçekleştirir üzerindeki gazı havaya iletir. Bu tip çalışma prensibine sahip olan chiller hava soğutmalı chiller olarak adlandırılır.

Su Soğutmalı Chiller

Hava soğutmalı chillerden farkı kondenser devresindeki sıcak haldeki soğutucu akışkanı su kullanarak soğutmasıdır. Gazın soğutulması için hava soğutmalı bataryalar yerine boru tipi ya da plakalı tip ısı değiştiriciler kullanılır. Bunun gerçekleşebilmesi için sürekli bir su kaynağına ihtiyacı vardır. Genellikle su ihtiyacı için kullanılan kaynak soğutma kulesidir. Fakat kullanım alanlarına göre bu kaynak Akarsu veya Deniz olarak da çeşitlendirilebilir. Yapısı gereği boyutları daha küçük ve dış ortama konulma zorunluluğu olmadığından dolayı iç ortamlarda ve mekanik odalarda rahatlıkla kullanılmaktadır.

Hizmet Çözümleri:

İletişim numaramızı arayarak kaydınızı bırakıyorsunuz. En yakın servis aracımızı size yönlendiriyoruz. Uzman teknisyenlerimiz ürünün durumuna göre, ürünü yerinde tamir ediyor. Eğer arızalı ürün orada tamir edilemeyecek durumda ise merkezimize getiriyorlar. Ürün tamiri tamamlandıktan sonra tüm testler yapılıp size teslim ediliyor.

Verdiğimiz Hizmetler:

Chiller Bakımı
Chiller Temizliği
Chiller Montaj
Chiller Demontaj
Chiller Satış

Servis Bölgelerimiz

81 ilde aktif olarak çalışan Profesyonel servis ekibimizle beraber 7/24 Chiller Teknik servis çözümleri vermekteyiz.