Telefon
WhatsApp

VRF Klima Sistemleri Kullanım Alanları

VRF klima sistemleri, değişken soğutucu kütlesi anlamını taşımaktadır. Yüksek derecede enerji tasarrufu ile, yaşam alanlarındaki havanın ısı ve nem dengesini korumayı hedefleyen bir sistem. Ortam içerisinde bulunan kişlerin konforunu göz önüne alarak çalışmaktadır. İçerisinde bulunan tüm iç ünitelerin, bir noktadan kontrolünü sağlayarak soğutma işlemini yapmaktadır. VRF klima sistemlerinin kullanım alanlarına değinecek olursak; okul, hastane, sinema salonları, valilik binası, pastaneler, ecza depoları,alış veriş merkezleri, plazalar, mağazalar, tiyatrolar, restaurantlar, villa, cam giydirme cepheli binalar ,ofis ortamları vs gibi pek çok alanda VRF ve VRV klima sistemleri kullanılmaktadır.

VRF klima istenilen alanda, istenilen düzeyde ısıtme ya da soğutma özelliği ile bilinmketedir. Geniş ve çok katlı yapılar için ideal iklimlendirme çözümü sunmaktadır. Bu noktada klima alacak müşterilerimizin aklına gelen ilk soru hangi klima modellerinin uygun olacağının nasıl belrilenmesi gerektiği. Duvar tipi, salon tipi, kaset, tavan tipi vs gibi klimalardan hangisinin tercih edileceğini belirlemek, kullanacağınız ortama ve ortam hacmne göre değişiklik göstermektedir. Özellikle büyük yapılar için kullanılacak olan VRF ve VRV klimaların farkı merak konusu olabilir. VRF ve VRV klimanın farkına bir de yakından göz atalım.

VRF ve VRV Klima Sisteminin Farkı

VRF; Variable Refrigerant Flow kelimelerinin baş harflerinin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır ve VRF değişken debili soğutucu akışkan sistemi klima sistemi olarak dilimize çevrimi yapılmıştır. VRV ise; Variable Refrigerant Volume kelimelerinin baş harflerinin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır ve VRV değişken debili soğutucu akışkan hacmi klima sistemi olarak dilimize çevrimi yapılmıştır. VRF ve VRV klima farkına bakacak olursak spesifik bir fark karşımıza çıkmamaktadır. Her iki sistemde aynı teknolojik sisteme sahiptir. Bu noktada çalışma şekillerine değinecek olursak; bir tek dış üniteye bağlı olan birçok iç ünitelere gaz akışının aktarılması ve birbirlerinden bağımsız bir biçimde kontrolü sağlanan klimalardır. VRV klima sistemlerinin de çalışma biçimi bu şekilde ilerlemektedir.

VRF Klima İletişim

VRF ve VRV arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz 0332 350 9944 numaramız üzerinden müşteri hizmetlerimizi arayabilir ve hızlı bir şekilde iletişime geçebilirsiniz. Konya Merkez Soğutma olarak, klima servis çözüm merkezimizle 7/24 kesintisiz bir şekilde iletişim kurmanız mümkün.