Telefon
WhatsApp

Chiller Sistemler Nasıl Çalışır?

Chiller sistemleri son zamanlarda oldukça yoğun bir şekilde merak ettiği sistemler arasında yer almaktadır. Chiller sistemleri ısıyı bir kaynaktan alıp farklı bir kaynağa transfer etmekte olan sistemleri ifade etmektedir. Evaporatör, kompresör, genleşme vanası ve kondanserden oluşmakta olan bu sistem kompresörde sıkışan ve ısınan gazın soğutulmasını sağlamaktadır.

Her binanın ve bireyin genel olarak klimaların ihtiyacı bulunmaktadır. Bu doğrultuda küçük daireler için söz konusu ihtiyaç klimalar tarafından basit bir şekilde karşılanabilmektedir. Ancak binanın belirli bir boyuta ulaşması ile birlikte merkezi bir sistem kullanılması gerekmektedir. Merkezi sistemlerin kullanılması bu durumda çok daha uygun maliyetli olacaktır. Merkezi sistemler temelde dev klima ünitelerinde sahip olan ve boyutları nedeni ile çok daha farklı bir şekilde çalışan soğutucular olarak bilinmektedir. Chiller sistemler de söz konusu sistemlerden bir tanesidir.

Chiller Soğutma Sistemlerinin Çalışma Prensibi

Chiller soğutma sistemleri binaların iklimlendirme ihtiyaçlarının karşılanması için soğutulan su üretimi yapmaktadır. Bütün binalarda dışarıdan gelmekte olan güneşin sıcaklığı ile ısı yoğunluğu oluşur. Bu da içeride ki bireylerin rahat bir havada yaşamasını engeller. Chiller soğutma sistemleri istenmeyen ısının evaporatör ve kondansatörler arasında taşınmasını sağlamak amacı ile gaz kullanmaktadır. Soğutulan su, evaporatörlerde üretilmekte olup istenmeyen ısının toplanması için tekrar evaporatöre getirmek için bir pompa tarafından binanın çevresine gönderilir.

Chiller Soğutma Sistemlerinin Çeşitleri

Chiller soğutma sistemlerinin 2 farklı çeşidi bulunmaktadır. Söz konusu çeşitleri genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

Hava soğutmalı kondansatörler otomobil motorlarını soğutmakta olan radyatörler ile benzerlik göstermektedir. Havayı soğutucu akışkan hattı ızgarası boyunca zorlamak adına motorlu bir üfleyici kullanmaktadır. Su soğutmalı kondansatörler ile hava soğutmalı kondansatörler aynı işlevi görmektedir. Ardından, sıcak kondansatör suyu, proses ısısının nihayetinde atmosfere boşaltıldığı bir soğutma kulesine pompalanır.

Chiller Soğutma Sistemlerinin Avantajları

Chiller soğutma sistemlerinin çeşitli avantajları bulunmaktadır. Bu avantajlar genel olarak aşağıdaki gibidir.

Daha Uzun Ömür

Chiller sistemler genel olarak hava soğutmalı soğutucular kadar sık sık değiştirilmemektedir. Kar, yağmur, ısı, buz gibi çeşitli değişkenler doğrultusunda farklı etkenlere maruz kalma durumu yoktur.

Sessiz Çalışma

Hava soğutmalı soğutucular ses oluşturan kanallardan ve havalandırma deliklerinden meydana gelmektedir.

Enerji Verimliliği

Bu sistemlerde soğutma grupları ısıyı çok daha verimli bir şekilde çalışma sistemi sağlanmaktadır.

Chiller Fiyatları

Chiller fiyatları bu ürünlere sahip olmak isteyen kişiler tarafından yoğun bir şekilde ilgi görmektedir. Bu noktada söz konusu ürünlerin fiyatlarının genel olarak ürün modellerine göre değişkenlik göstereceğini ifade edebiliriz. Bu nedenle chiller fiyatları ile ilgili net bir şekilde bilgi vermek mümkün değildir. Siz de chiller fiyatları ve chiller soğutucu ile ilgili çok daha detaylı bir şekilde bilgi alabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.