Telefon
WhatsApp

Chiller Seçiminde NelereDikkat Edilmelidir?

Bir önceki yazımızda Chiller sisteminin çeşitlerinden bahsetmiştik. Fakat aklınız karıştıysa ve hala hangi Chiller çeşidini alacağınıza karar veremediyseniz Chiller seçimi yaparken aşağıdaki durumları göz önünde bulundurarak buna göre almanızı tavsiye ederiz. Bu hususlar şunlardır: Hava soğutmalı chiller yükseklik arttıkça kapasite düşmektedir. Hava soğutmalı chiller sistemleri her 1 santigrat derecelik hava sıcaklığındaki artış için kapasitesi %1 düşmektedir. Aynı anda kompresörün çektiği güç ise yaklaşık %1 artış göstermektedir.

Hava soğutmalı chiller sisteminin kompresörlerinin, su soğutmalı chiller sisteminin kompresörlerine göre yaklaşık %17-37 daha fazla güç çektiği bilinmektedir. Pistonlu hava soğutmalı chiller gruplarında R22 soğutucu akışkanı yerine R134 soğutucu akışkanı kullanıldığında kapasite yaklaşık %32 daha az güç çekmektedir. Çekilen güçte düştüğünden COP, grubun tipine göre daha iyi olabilmektedir.(ABD R22 gazının ozon tabakasını delici özelliğinden dolayı kaldırmıştır.)

Su soğutmalı chiller modellerinde tüm pompalar ve kule fanlarının çektiği güçler dahil edilirse dahi hava soğutmalı gruplardan %17-30 arasında daha az güç çekmektedir. Su soğutmalı grupların COP değerleri hava soğutmalı chiller modellerinde %30-60 olması daha iyidir. (COP (Coefficient of Performance), Türkçe açıklamasıyla Performans katsayısı anlamına gelmektedir.) Hava soğutmalı chiller sistemlerinin ilk yatım maliyetleri, su soğutmalı chiller sistemlerine göre %25 daha fazladır. Hava soğutma sistemlerinin izdüşüm alanları su soğutmalı gruplarına göre %70 daha düşüktür. Ancak kule ihtiyacı vardır. Hava soğutmalı chiller sistemlerinde kondenzasyon basıncı su soğutmalı gruplara göre ortalama %25 daha fazladır. Chiller çeşitlerinde seçim yaparken ağırlıklarını da göz ardı etmemek lazım. Hava soğutmalı chiller sistemlerinin ağırlıkları su hava soğutmalı gruplarına göre ortalama %22 ila %35 arasında daha fazladır. Chiller kapasiteleri büyüdükçe su soğutma grupları hem işletme hem de ilk yatırım maliyetleri yönünden çok daha ekonomik olmaktadır. Hava soğutmalı chiller mi yoksa su soğutmalı chiller mi arasında kaldıysanız bu yazıyı okuyarak daha doğru seçim yapabilirsiniz. Yazıyı okudunuz fakat daha çok bilgi alıp daha doğru tercih etmek için bizi arayabilirsiniz. Sizinle satış danışmanlarımız ilgilenecektir.