Telefon
WhatsApp

Chiller Sistemi Nedir?

Chiller sistemi; İngilizce kökenli olup, Türkçe karşılığı soğutucudur. Chiller sistemi ısıyı aldığı kaynaktan başka bir kaynağa transfer ederek enjeksiyon soğutma sistemi olan sistemlerdir. Chiller soğutma sistemi otel, hastane, alışveriş merkezleri, tekstil, endüstriyel üretim sistemleri gibi birçok sektörde kullanılıyor.

Klimalardan farklı olarak Chiller sistemi binalarda iklimlendirmeyi sağlamak için soğuk su üretir. Güneşin sıcaklığı nedeniyle tüm binalarda ısı yoğunluğu meydana gelmektedir. Binaların içindeki insanları rahat etmesi ve insanlara uygun bir sıcaklıkta tutmak için bu ısının uzaklaştırılması gerekir. Bu durumda devreye chiller soğutma sistemi girer istenmeyen ısıyı taşımak için soğutucu gaz kullanır. Ayrıca elektrik ve mekanik ekipmanların belirli termal sınırlar içinde tutulmalıdır. Eğer termal sınırlar içinde tutulmazsa elektrik ve mekanik ekipmanlarda bozulmalar yol açılır. Böylelikle konforunuzda olabilirsiniz.

CHİLLER SİSTEMİNİN YAPI TAŞLARI

Chiller sisteminin yapısını kompresör, evaporatör, genleşme(kısılma) vanası, kondansen, pompa, kontrol cihazı, güvenlik elemanları, elektrik panosundan oluşturur. Bunları kısaca tanıyacak olursak; kompresör, hidrolik ihtiyaçların giderilmesi amacıyla atmosferde bulunan havayı veya diğer gazları sıkıştırarak depolama işlemi yapan araçtır. Genleşme vanası diğer adıyla kısılma vanası ise soğutucu akışkan basıncını istenilen buharlaştırıcı basıncına düşürmeye yarayan sistem elemanıdır. Evaporatör (buharlaştırıcı), ortamdan ısı alan sıvının hal değiştirerek gaz haline geçmesini sağlayan cihazdır. Aynı zamanda serpantin de denilmektedir. Klima sistemindeki yeri soğutucu akışkanı sıvı halden gaz hale dönüştüren ısı değiştiricidir. Kondenser, iklimlendirme ve soğutma sistemlerinde soğutmayı yapan malzemenin gaz olarak girdikten sonra ısısını vererek sıvılaştığı bölümdür. Chiller Soğutma Sistemlerinin hepsinde bulunur. Pompa; santrifüj pompa sayesinde suyu istediğiniz yüksekliğe gönderebilirsiniz. Kontrol cihazı; makineyi istediğiniz sıcaklığa set ederek, kontrolünü sağlar. Güvenlik cihazları adından da anlaşılacağı üzere makine ekipmanlarının arızalanmasını önler.

CHİLLER SİSTEMİNİN ÇALIŞMA YÖNTEMİ

Chiller soğutma sisteminde düzenek şu şekilde ilerler: Gaz kompresörde sıkıştırılır ve ısıtılır. Daha sonra bu gaz kondanserde soğutulur ve genleşme vanasından geçer. Böylelikle basınçtan dolayı gazın sıcaklığı düşer ve sıvı forma döner. Evaporatörden geçerken soğutulmak istenen sıvının üzerinden ısıyı alır alçak basınçta gaz formunda kompresöre gelir, yeniden sıkıştırılır. Çalışma sistemi bu şekilde devam eder.