Telefon
WhatsApp

Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evime klima alacağım fakat nasıl bir klima almalıyım sorusunun cevabını bu makalede bulabilirsiniz. Öncelikle fiyattan çok kaliteye önem vermelisiniz. Klimayı alacağınız firmayı olabildiğince fazla araştırıp, uzman ve güvenilir olmasına özen gösterin. Klima fiyatına montaj ücretinin daAhil olup olmadığına dikkat edilmelidir. Montaj öncesi ve sonrası yapılacak işlerle ilgili yetkili bayinin, servisin ve müşterinin yükümlülükleri hakkında bilgi alınmalıdır.

Service Details Image

Satın alacağınız klimanın yedek parça güvencesi olmasına ve garanti süresine dikkat edilmelidir. İklimlendirme sektöründe garanti süresi klimanın teslim tarihinden itibaren başlar 2 ila 3 yıl arasında değişiklik gösterir. Tamir süreside en fazla 30 iş günü olmalıdır. Alınacağı bayinin yetkili satış ve servis merkezi olduğundan emin olunmalıdır. İdeal bir klimanın ses seviyesi fazla olmamalıdır. Klima alırken dBA değerine dikkat edilmedir. dbA değeri 50-60 arasında olmasına özen göstermeli ya da sessiz mod özelliğine sahip modelleri tercih edebilirsiniz.

Klimanın 20-27 derece sıcaklık ve %40-60 arasında nem oranında çalışmasına dikkat edin. Az enerjiyle yüksek verim sağlayan A+++ sınıfı ve çevre dostu klima tercih ediniz. Bu sayede hem daha az elektrik faturası öderken doğaya da daha fazla katkıda bulunmuş olursunuz. Doğru soğutma kapasitesini hesaplamalısınız. Klima türünü seçmelisiniz. Duvar tipi klima seçmeniz önceliğiniz olsun. Çünkü split klima ile birçok yenilikçi özellik, yüksek soğutma hızı, estetik görünüm, yüksek verimlilik elde edebilirsiniz.

Yeterli bütçeniz varsa inverter klima sizin için uygun bir seçim olacaktır. İnverter klimalar gerektiği kadar ısıtma ve soğutma yapar, rahatlık sağlar, sağlıklıdır, hava kalitesini arttırır, akım ve güç tüketiminde tasarruf sağlar. Bakımı kolay ve iyi basınç üreten bir istiyorsanız pistonlu kompresör, sessiz, verimli ve uzun ömürlü olmasını istiyorsanız eğer döner kompresörü tercih ediniz. Filtrenin klima kapağında değil, üzerinde olmasına dikkat edin. Eğer filtre klima kapağındaysa kolay çıkabilir ve temizliği kolay demektir.Olmazsa olmaz değil de olsa güzel olur dediğimiz birkaç özellikten bahsetmemiz gerekirse eğer evinizde çocuklarınız varsa çocuk kilidi, siz uyurken odanın çok ısınmasını ya da çok soğumasını istemiyorsanız uyku modu özelliğini belirleyebilirsiniz.